ana sayfa > meme hastalıkları > meme kanseri > korunma


  anatomi ve epidemiyoloji > risk faktörleri > tanı > evreleme > tedavi > korunma > ender görülen kanser tipleri
  Korunma
Meme kanseri önlenebilen bir hastalık değildir. Ancak ortaya çıkma olasılığı azaltılabilir. Meme kanseri riskini azaltıcı etkisi kanıtlanmış olan üç yaklaşım vardır. Ancak bu risk azaltıcı tedaviler, meme kanseri olma riski son derece yüksek olan sınırlı bir hasta grubuna uygulanır:

 • Profilaktik (koruyucu) mastektomi
 • Profilaktik ooferektomi (koruyucu amaçla yumurtalıkların çıkartılması)
 • İlaç ile korunma (tamoksifen)


  Yaşam biçiminde yapılacak değişikliklerin meme kanseri riskini azalttığı gösterilememiştir ancak daha sağlıklı bir hayat için bu önerilere uymakta fayda vardır (düşük yağ içeren diyet, alkol alımının kısıtlanması, sigara içilmemesi, egzersiz yapılması ve ideal vücut ağırlığının korunması gibi).

  Profilaktik (koruyucu) mastektomi

  Meme kanseri riski çok yüksek olan hastalarda bu riski azaltmak için meme alınabilir. Hemen daima eşzamanlı meme rekonstrüksiyonu yapılır. Bir memesinde kanser olan hastanın diğer memesi veya henüz kanser olmadan her iki memenin alınması biçiminde uygulanabilir. Riski çok düşürür ancak teorik olarak hiçbir zaman sıfıra indiremez.

  Bu tip bir cerrahi işlem önermeden önce hastanın mevcut riskinin iyi bir şekilde ortaya konması ve hastaya anlatılması gerekir. Bu amaçla bazı genetik çalışmalardan yararlanılabilir. Hasta önerilen cerrahi yaklaşımın fizyolojik ve psikolojik dezavantajlarını ve risk azaltıcı etkisini iyi değerlendirmelidir.