ana sayfa > meme hastalıkları
  Meme Hastalıkları
Meme embriyonel dönemde ortaya çıkan ve intrauterin dönemin sonlarına doğru kaybolan süt çizgisinden gelişir. Erişkin bir kadında memenin sınırları yukarıda 2. kaburga, aşağıda 6. ve 7. kaburga, iç kısımda sternum kenarı ve dış kısımda ön koltuk altı çizgisidir. Memeler ğöğüs ön duvarını örten pectoralis major and pectoralis minor kaslarının önünde yer alırlar. Meme dokusunun ayrıca koltuk altına doğru uzanan bir kuyruk kısmı da vardır.

Meme dokusu her biri ayrı bir kanal ile meme başına açılan 20 veya daha fazla lobdan oluşmuştur. Bu lobların arasında ise kas ve fibröz destek elementleri, yağ, kan damarları, sinirler ve lenfatikler yer alır. Bu süt kanalları dikey biçimde hepsi ayrı ayrı meme başına açılırlar.


Kadın memesinde yaşamı boyunca önemli değişiklikler olur. Bu değişiklikler çeşitli hormon ve büyüme faktörlerinin etkisinde gerçekleşir. Puberte ile birlikte özellikle östrojen ve progesteronun etkisiyle meme dokusunda büyüme başlar. Bu gelişme 13-17 yaşına kadar devam eder. Süt salgılamada ise prolaktin hormonunu etkisi önemlidir. Erişkin dönemde memenin dolgunluğu menstruel dönemler ile yakından ilgilidir. Meme dokusunda adet gününden önce başlayan ve adet boyunca devam eden dolgunluk olur. Bu durum menapozdan sonra kaybolur ve menapoz ile birlikte meme dokusunda yağ içeriği artar.